ד”ר נאוה סביליה שדה
חוקרת אמנות, אוצרת, מרצה

“מרקם אנושי” – תמי הירש ואורלי שטטינר

“מרקם אנושי”, תערוכת צילום של תמי הירש ואורלי שטטינר, יד לבנים, הוד השרון, אוצרת – נאוה סביליה שדה, יוני 2012.


 

“לכל איש יש שם שנתן לו אלוהים ונתנו לו אביו ואמו” (זלדה)

התערוכה “מרקם אנושי” עוסקת במשמעות המבט החטוף על אנשים החולפים על פנינו במהלך החיים והינם לכאורה חסרי זהות. אנשים אלו בהם לא התכוונו להתקל, ועד כה היו חסרי משמעות עבורנו, הינם בעלי שם, מחשבות, אהבות וגורל. למעשה, חולפים אנו מדי יום על פני חיים שלמים בהם אין לנו חלק, אולם לעיתים נקשר גורלנו בגורלם של אנשים שזהותם עלומה, מבלי שכוונתנו היתה נתונה לכך. צילומיהן של תמי הירש ואורלי שטטינר מבקשים להשתהות על פניהם ומבטם של אנשים נטולי זהות לכאורה. השתהות זו יוצרת בהכרח קשר גורל בינינו לבין אנשים אקראיים אלו, אשר יעוררו מחשבות בליבנו, ודמויותיהם יחרטו בזכרוננו ואולי אף ישפיעו על חיינו.

עבודותיה של תמי הירש צולמו בארץ במסגרת חיפוש אחר מרקם אנושי טיפוסי תוך התבוננות בדמויות אקראיות, שקופות לכאורה, לעיתים אף נטולות חן. הירש מבקשת להעצים את האקראי והשקוף, הסתמי והאנונימי, וכך להפנות את תשומת הלב לאיכויות אנושיות פנימיות ולא חיצוניות. המצלמה, לצורך כך, היא המעניקה לאדם נטול הזהות את יחודיותו.

עבודותיה של אורלי שטטינר צולמו בארץ וברחבי העולם והנציחו אנשים אנונימיים מתרבויות שונות בסיטואציות מקריות. מצלמתה מתמקדת בהבעות פנים המעוררות רגשות שונים בקרב הצופה: חמלה, חיבה והזדהות, וכך מתבטלות מחיצות תרבותיות ומתעצם המימד האנושי האוניברסלי. העוני, הבדידות, העצב והשמחה הינם נחלת האדם באשר הוא, בארצו או מעבר לים.